sobota 30. prosince 2017

Přečteno: Jak vychovat úžasné dítě podle principů MONTESSORI

Jsem nadšená! Nebudu psát dlouhé úvody, abych vás držela v napětí, zda takhle knížka od Tima Seldina (prezidenta Nadace Montessori) stojí za to. Rozhodně stojí. Čtěte proč.Knížka má podnázev Průvodce pro rodiče, kteří chtějí vychovat kreativní, sebejisté a samostatné děti a je opravdu strukturovaná jako průvodce od narození miminka. Na začátku si říkáte, že principy montessori autor až dost zestručněl, ale vůbec to není pravda. Principy se prolínají každou kapitolou a přitom moderním způsobem přibližují čtenářům cestu léty prověřené a přesto stále aktuální formy výchovy. 

Nemyslím si, že se jedná o knihu, která by mohla nahradit Tajuplné dětství nebo Objevování dítěte od Marie Montessori, ale kdo má rád (až skoro polopatické) návody, pak mu rozhodně přijde k chuti a ty základní knihy od MM výborně doplní. Rozhodně se jedná o ten typ moderní knihy, kterou bych darovala kamarádům - rodičům, kteří principy montessori považují za "TEN alternativní směr" a protože oni nejsou TI alternativci, tak nic takového nepotřebují. 

Kdo s touhle cestou teprve začíná, může si udělat velmi ucelený obrázek na věc. Mně je navíc sympatický pohled autora, který představuje principy tak, aniž byste měli pocit, že vaše dítě bez pomůcek (a hlavně rádoby montessori pomůcek, kterými se hemží FB skupiny) nepřežije dětství. 

Jak už píšu na začátku, jsem z knížky nadšená. Rozhodně si myslím, že na českém trhu takhle publikace chyběla. Přesně taková, která pomocí dnešních slov může přinést šíření povědomí o tom, že jde s dětmi žít i trochu jinak. Záměrně nepoužívám slova "vychovávat děti", protože díky MM si denně uvědomuji, že se s dětmi rozvíjíme navzájem a díky nim pořád objevuji nějaké své nové vlastnosti nebo schopnosti. 

Kniha je rozdělena na 6 oblastí - od toho, co je montessori, přes výchovné "berličky", připravené prostředí, až po montessori přístupy ve vzdělávání. Najdete zde také přehled aktivit dle přibližného věku dítěte.  

Vydalo nakladatelství slovart, kniha má 208 stran a pořídíte okolo 300 Kč. 

Žádné komentáře:

Okomentovat