čtvrtek 19. října 2017

Přečteno: Na volné noze

Na několik večerů se na mém nočním stolku usídlila knížka Na volné noze. Slyšela jsem na ni jen samé chvalozpěvy, a to i od lidí, kteří mezi freelancery vůbec ani z daleka nepatří. O to víc mě zaujala. Tak jsem se do téhle, víc jak 700 stránkové bible volnonožců, pustila.Jakožto knižnímu voyerovi mi takhle knížka samozřejmě v regálech neunikla. Jednak rozhodně svou tloušťkou nezapadá mezi notýsky a druhak má povedený design. Ovšem především téma je pro mě víc jak zajímavé. Proč, když nejsem ani na volné noze, ani nemám žádný business plán a jsem prostě na RD? Asi právě proto. Dvě rodičovské po sobě, to je hned 5 let mimo zaměstnání. A i když dělám všechno pro to, aby můj mozek neplaval v mlíce, pořád mám pocit, že lepší doba na nějaký ten seberozvoj snad ani není. Dost záhy po narození dětí jsem si uvědomila, že se nechci stát jen mámou, která čeká, až muž přijde domů, aby mu už ve dveřích strčila dítě se slovy, že to je hrozně náročný (to si neumíš představit!) a pak se až do uspání bědovala. Vrhla jsem se do různých projektů, do některých po hlavě, do jiných s rozmyslem. Ať už to bylo pro mého stávajícího zaměstnavatele, bývalého zaměstnavatele, pro známé nebo spoluzakládání rodinného centra. Pokaždé něco úplně jiného, různé soudky.

Díky těm několika malým a jednomu velkému projektu jsem si uvědomila, že mě ta různorodost hodně baví. A taky, že mi nestačí jen tak proplouvat těmi "dovolenými" a čekat, že po mně za 5 let někdo skočí. Co jsem k projektům potřebovala, to jsem se nějak musela naučit. Nikde nebyla ta ručička nadřízeného, který by mě vodil. Takže tady by se dalo o takovém malém volnonožičkářství možná i mluvit. A jestli by mi něco ulehčilo práci, tak by to byl nemalý nadhled, který každému přinese právě kniha Na volné noze. Předpokládám, že i pro specialisty je skvělým pomocníkem. Ale nemusíte být odborníkem přes jaderné hlavice na volné noze, aby vám tahle kniha dala opravdu hodně. 

Je rozdělena do několika větších celků, které probírá do detailu. A pokud ten detail není až takový, jaký byste si představovali, odkáže vás na další zdroje. Překvapilo mě, jak je opravdu čtivá. Nestalo se mi, že bych narazila na kapitolu, kterou bych rychle přelistovala, protože by mě nezajímala. Texty jsou prošpikovány příběhy úspěšných freelancerů, které člověka potěší i motivují zároveň. Sám autor, Robert Vlach, je jedním z nich. Žádný pisálek, co si řekl, že napíše něco, aby radil, ale odborník, který zažil a sepsal. Natolik obecně, aby dokázal pokrýt široký záběr oborů, ale zároveň neskutečně konkrétně, abyste hned mohli čerpat k vlastní práci. A co je jednoduše překvapivé - spoustu věcí využijete, aniž byste vůbec na volné noze byli.     

Pokud vás tedy baví rozvojové knížky a už jste znuděni publikacemi typu "100 návyků, abyste...", pak vřele doporučuji. Mám kolem sebe i spoustu maminek, které rozjíždějí své menší podnikání. Těm pak knížku doporučuji všema deseti. Bez výjimky. 

Knihu jsem měla možnost přečíst a recenzovat díky Ženy s.r.o. Tímto znovu děkuji a přeji mnoho úspěchů. A kdo tenhle web ještě nezná, určitě nahlédněte. Najdete inspiraci z mnoha různých oblastí.

Jen tak pro pobavení - píšu tenhle článek, podrbu se na rameni a co na triku nenajdu, přilepená křupka. Takže mozek v mlíce, křupky všude... Miluj své děti, ve dne, v noci...

Žádné komentáře:

Okomentovat