čtvrtek 31. srpna 2017

Objevování dítěte - aneb jak to ta Marie vlastně myslela

Velmi často se poslední dobou potkávám s lidmi, kteří se zajímají o přístupy Marie Montessori, ale ne vždy si zjistí věrohodnost informací, na které při zkoumání narazí. Protože spousta lidí považuje sociální sítě za zdroj "zaručených" informací, šíří se často mylná představa o tom, co je vlastně gró a k základním kamenům se moc lidí neuchýlí.
A z toho důvodu mě potěšilo, že Nakladatelství Portál v tomto roce vydalo knihu Objevování dítěte od Marie Montessori. 

Proč knihu Objevování dítěte pořídit?
Setkala jsem se s názorem, že přeci nemá cenu číst knížku, která je z doby dávno minulé. Chyba lávky. Pokud jste se se jménem Maria Montessori setkali, její vize vás jakkoli oslovila a vy chcete vědět víc, pak zapomeňte na to, že je nejlepší cestou procházet jen weby a blogy. Zastavte. Pokud chcete, aby se vám vše při zkoumání tohoto neskutečného světa začalo propojovat a vy jste přestali tápat, vezměte do ruky některou z knih přímo od Marie Montessori. Ano, píše se rok 2017 a vy budete možná trochu skřípat zuby z historických faktů, ale nakonec (možná i dříve) zjistíte, že i tyhle pasáže do knihy patří. Objevování dítěte by mělo být první knihou, kterou otevřete, než začnete zkoumat další informace. A pokud už nějakou představu máte, i tak neváhejte knihu otevřít a začíst se.

Můj syn má momentálně období Proč?. Při čtení téhle knížky jsem si prožila to samé období, ale s tím, že na celou řadu mých Proč? jsem zde našla odpověď. Naprosto přirozeně vysvětlený proces celého vzniku uceleného systému Montessori pedagogiky s navazujícími informacemi o použití jednotlivých postupů a pomůcek. Co ale vidím jako nejcennější přínos publikace? Lehkost, jako Maria Montessori dokáže čtenářům (často rodičům) pomoci uvědomit si vztah mezi nimi a jejich dětmi.  

Často se setkávám také s rodiči, kteří bezmyšlenkovitě nakupují Montessori pomůcky, jen aby je měli. Jejich představa je taková, že budou fungovat samy. Kniha Objevování dítěte krok za krokem vysvětluje nejen použití, ale hlavně význam jednotlivých pomůcek. Osvětluje také fungování Montessori škol a institucí, představuje úlohu učitelů a jejich roli. Navede také rodiče k vytvoření připraveného prostředí nebo minimálně k zamyšlení se nad fungováním domácnosti. Kniha odpovídá na vaše otázky, aniž byste si je sami položili. Ať už přemýšlíte nad tím, proč se používá elipsa, jaký je přístup k výuce psaní, jak pracovat s chybou nebo proč je v Montessori školách přirozené ticho a jak ho bylo dosaženo? 

Jsem obdivovatel Montessori přístupu, o který jsem se začala zajímat, když byl první syn ještě v peřinkách (doslova). Tento směr mi pomohl už nesčetněkrát v mnoha situacích ve výchově. Nedá přesný návod, jak situace řešit, ale rozhodně umí nasměrovat. A to správným směrem (viz například problém s oblékáním, a jak jsme ho vyřešili, najdete ZDE). 

PS: Nemáme doma ani duhu, houpací prkno ani jiné finančně náročné hračky, nad kterými jiné maminky pláčou, že je jejich děti bezpodmínečně potřebují. A přesto nám náš montesvět tolik dává. Stačí děti pozorovat. Nejsem mámou, která bezhlavě nakupuje pomůcky ani kdejakou trendy věc, která zrovna frčí v "monteskupinkách". Radši navštěvujeme Montessori dílničky, které nám vše vynahradí.   

Děkuji Nakladatelství Portál za možnost přečíst si tuto knihu a opět se posunout v objevování vlastních dětí dál!
 

2 komentáře: