úterý 18. dubna 2017

(Moje malá osobní) Fashion Revolution

Je vám tenhle obrázek povědomý? Tak to jste se pravděpodobně už s Fashion Revolution někdy setkali. Já se o téhle iniciativě dozvěděla díky koordinátorce pro Českou republiku Veronice Blabla Hubkové. Sleduji její skvělou práci dlouhou dobu a vlastně to byla ona, kdo mi naprosto přirozeným způsobem otevřel oči o realitě módního průmyslu a naučila mě o nákupech přemýšlet. Pokud se chcete o této krásné a uvědomělé ženě dozvědět více, mrkněte na její web ZDE.  
Zpět k Fashion Revolution - jedná se o mezinárodní iniciativu, která se snaží o osvětu v prostředí módního průmyslu. Vznikla jako reakce na pád oděvní továrny, kde zemřelo více než 1000 lidí. Tohle hnutí pořádá různé workshopy, zapojuje do revoluce školy, ale hlavně se snaží otevírat oči těm, kteří možná nevědomky podporují zbytečnou nadprodukci textilního průmyslu. Takže sice většina z nás třídí plasty, papír, sklo, ale přemýšlíme i o oblečení? Ale proč psát napsané, vše si můžete přečíst na webových stránkách Fashion Revolution ZDE

A proč jsem článek nazvala Moje malá osobní Fashion revolution? Protože jsem za tohle otevření očí opravdu ráda. Není to tak dávno, kdy jsem byla na vysoké a měla pocit, že bych si každý týden měla koupit minimálně jedno tričko, aby mě náhodou někdo neviděl v tom, které jsem měla na přednášce předchozí den. Nakupovala jsem v levných řetězcích, takže tričko bylo stejně po dvou vyprání v sekci "na doma". 
Pak jsem nastupila do práce. Začala nakupovat kvalitnější věci, tedy i trochu dražší. A světe div se, věci vydržely déle. Tedy většina drží pořád. A hlavně četnost nákupů rapidně klesla.
Pak následovala dvě těhotenství, váhové jo-jo (18 nahoru, 20 dolů, 26 nahoru, zas to jde dolů), protřídění šatníku a hlavně seznámení s pojmem Capsule wardrobe. A to je cíl mojí malé osobní revoluce. Jedná se o skromný šatník, ze kterého ale můžete vykouzlit nespočet kombinací. Staví na kvalitních a snadno kombinovatelných kouscích... brzy si budete moci přečíst článek i tady na blogu :)

A kam s věcmi, o kterých zjistíte, že je vlastně vůbec nepotřebujete, nemáte je rádi a jen vám leží ve skříni? Možností je více - darujte kamarádkám, odneste na charitu, uspořádejte bazárek nebo na nějaký zajděte... Nebo zkuste nějakou tu kačku vydělat na Vinted.cz. Založíte si profil, nefotíte oblečení, prodáváte, hodnotíte prodávající i kupující. I já zde prodala pár svých kousků, které někomu teď dělají radost. Mně zas nějaký ten cizí kousek doplňuje mou kapsuli :). Můj profil najdete TADY

Takže až na sociálních sítích uvidíte fotky lidí, kteří mají oblečení naruby, jedná se o (jejich/naší) módní revoluci. Fashion revolution week začíná už v pondělí 24. 4. 2017. 

#whomademyclothes z loňska
Tak vidíte, že módní revoluce není o nenakupování, ale o přemýšlení nad nakupování. Nebudu psát výkřiky typu "Pojďme to změnit!". Spíše se mrkněte na webovky FR, koukněte do své skříně a pak se sami rozhodněte. Tak jak? 


Žádné komentáře:

Okomentovat