čtvrtek 9. března 2017

Montessori pomůcky - Válečky s úchyty

Montessori koncept mě baví čím dál víc. Čím víc se dozvídám a učím, tím jsem unešenější. Byla jen otázka času, kdy začneme pořizovat některé z pomůcek. První, pro které jsem se rozhodla, byly válečky s úchyty. Tedy jejich "mini verze".
Zakoupeno na Montessorihracky.cz
S pomůckou jsme začali ve věku 2,5 roku.

Jedná se o 4 dřevěné bloky, které v klasické verzi obsahují 10 různých válečků, které se liší buď průměrem, výškou, či v obou těchto parametrech. V naší zmenšené verzi je v každém bloku pouze 5 válečků. Rozdíl je samozřejmě i v ceně, kdy cena klasické "velké" verze je okolo 3 tisíc korun, mini verzi je možné sehnat okolo 400 Kč.

Cílem této pomůcky je 3 prstový úchop, tedy nácvik na budoucí psaní. Ale také cvičení oko-ruka. Doporučuje se bloky přidávat postupně, od práce s jedním blokem dojít k práci se všemi čtyřmi bloky.
Práce s prvním blokem
Bloky jsme přidávali s odstupem dnů, fotky jsou až ze dne, kdy si byl Viktor jistý se všemi válečky. Na téhle pomůcce je skvělá okamžitá kontrola chyb. Dítě ji pozná ihned a samo - pohledem a pohmatem. Válečky (krom jednoho, který se snad "ojezdí") do bloků výborně zapadají, nikde nedrhnou a čisté dřevo ničím neruší.

Přidán další blok
 Sama pomůcka "nutí" dítě práci dodělat. Což mě na ní neuvěřitelně baví. A ta radost, když syn zjistil, že jsou mezi válečky dvakrát dva úplně stejné a zaměnitelné... myslím, že ho tato skutečnost fascinuje, protože téměř pokaždé hledá nejdříve TY DVA stejné.

Práce se 4 bloky.
Zatím jsou válečky velká zábava a opravdu nejdelší soustředění v kuse (srovnatelné s Duplem či dřevěnou vláčkodráhou). Ale je mi jasné, že bude muset nastat obměna, například vkládání poslepu. 

Jakou máte zkušenosti s válečky? 
Používáte klasickou verzi nebo také zmenšenou? 
A jaké obměny se Vám osvědčily? 

Mějte krásný den!

2 komentáře:

 1. Super clanek, tesim se az bude muj chlapecek ve veku, ze si budeme taky takhle hrat a poznavat:) Takovyhle hracky maji smysl,ne tablety a telefony co deti nenauci nic a rodice na chvili zbavi zodpovednosti.
  Www.bygabra.cz
  Mej se krasne.
  G.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně takový názor jsem měla dříve (když jsem byla přesvědčená o tom, že správná hračka je jedině ze dřeva), pak jsem podruhé otěhotněla, nevolnosti mnohem horší než poprvé, takže jsem sáhla po telefonu a pustila pohádky a písničky v angličtině. A před nedávnem na mě jen tak mezi řečí vypálil, jestli je náš train yellow. Koukala jsem jako blázen, ale bylo to RegioJet a opravdu žlutý vlak :) Takže na něco jsou vymoženosti super. I když já osobně jsem milovnice techniky a vymožeností :)

   Vymazat