čtvrtek 30. března 2017

Jak jsem díky Montessori dílničkám zklidnila hormon

Tenhle článek navazuje na příspěvek o naší první návštěvě Montessori dílniček, který si můžete přečít ZDE.  Pravidelně jednou týdně vyrážíme s klukama do montesvěta mezi děti a spoustu krásných originálních i vyrobených pomůcek.


Po dnešku jsem si uvědomila, jak mě samotnou tyhle výlety těší. Najednou nemám pocit, že bych měla denně vyrobit pět pomůcek, připravovat je Viktorovi a čekat, kdy k nim přijde. Jojo, zklidnila jsem hormon. Ono totiž opravdu platí, že pokud má dítě na pomůcky a aktivity klid (tím myslím klid od jiných rušivých elementů nebo hraček), funguje úplně jinak. Takže vkládačky nebo zatloukačky, kterých už si doma ani nevšimne, jsou najednou lákadlem. Pořád má doma válečky, po kterých často sáhne, navlíkačky, u kterých vydrží neuvěřitelně dlouho, třídění barev a jiné, ale stejně jako u "monte věcí", dokáže vydržet půl dne s hasičským autem nebo mašinkami. O Duplu nemluvě, tam jsou to celé dny, pokud ho třeba na víkend opustí, v pondělí ho nemůžu dostat ani ven.

Ale tentokrát to není ani tak o dětech, jako spíš o mě. Pokud jako já máte v Montessori pocit, že se neustále učíte, dílničky doporučuji. Tedy doporučuji takové, u kterých víte, kdo je vede. Spousta informací (především na FB v různých skupinách) už je natolik zkreslena, že pokud nemáte načteny třeba knihy Marie Montessori, zkreslí se bohužel i váš pohled na věc. Je super, že skupiny na FB existují, často je to neuvěřitelná inspirace, ale mnohem častěji je spousta věcí úplně mimo. Zkuste to Tajuplné dětství opravdu přečíst, i když se vám zdá zastaralé. Odpovědí na otázky je tam hodně. Možná víc, než se na první pohled zdá. Pokud hledáte nějakou trochu "mladší" literaturu, tak taky doporučuji Vychováváme a vzděláváme s Marií Montessori.

Dalším velkým plusem společných dílniček je takové malé uklidnění rodičů. Každé dítě je jiné a reaguje na pomůcky různě. A vy to vidíte. Samozřejmě, že to víte, že je každé dítě jiné, ale přiznejme si, srovnáváme? Doma předpokládáte a už při představování pomůcek máte v hlavě předehraný nějaký scénář, jak práce bude vypadat. Ale dílničky vám ty scénáře vymažou, protože vidíte, že ta reakce je dítě od dítěte různá.

Rozhodně to ale neznamená, že s přípravami končím nadobro. Zábavné aktivity, které jsou vytržením právě z těch běžných hraček, budou pokračovat. S příchodem jara se zas přesouváme víc ven a z jedné či dvou procházek denně jsou konečně celé dny na zahradě nebo na výletech.


Žádné komentáře:

Okomentovat