úterý 21. března 2017

Dotykové destičky

Připravila jsem Viktorovi (přes 2,5 roku) další Montessori pomůcku. Tentokrát jsou na řadě dotykové destičky. Jedná se o pomůcku, která učí dítě vnímat hmatem, rozvíjí motoriku a díky dotykům na zdrsněné plochy se zlehčuje držení ruky. To vše v důsledku přispívá u přípravy na psaní.

Dotykové destičky
Co jsou dotykové destičky? Jedná se o tři destičky, na kterých je nalepený smirkový papír.
Začínáme první destičkou, která je z poloviny své plochy hladká a na polovině je smirkový papír. Zde se dítě učí rozdíl mezi hladkou a hrubou stranou. Učení probíhá ve třech krocích, tedy:
1. My ukazujeme dítěti a říkáme - tato strana je hladká, tato hrubá
2. My říkáme - ukaž mi hrubou stranu/hladkou stranu
3. My ukazujeme a ptáme se - jaká je tato strana? - a dítě odpovídá

První destička
Na druhé destičce se střídá hladká plocha s proužky smirkového papíru. Tyto proužky mají shodnou hrubost. Pohybem přes destičku dítě vnímá rozdíly měnící se hrubosti a hladkosti a jmenuje co cítí.

Druhá destička
I na třetí destičce se střídá hladká plocha s proužky smirkového papíru, ale tentokrát se mění jeho hrubost. Zde se dítě učí, co je hrubé, hrubší, nejhrubší.

Třetí destička
V různých zdrojích se uvádí různý věk k používání této pomůcky. Interval je mezi 2,5 - 3,5 roky. Destičky jsem vyráběla doma, společně s pomůckou Hmatové tabulky (ale o nich později, na ně má syn ještě dost času).

Dotykové destičky a hmatové tabulky


Pokud máte rádi videonávody, doporučuji tento:
1 komentář: