pondělí 20. února 2017

Vzteká se při oblékání?

"To je jen špatné období, to přejde." Synovi je 2,5 roku. Prožíváme poslední dobou spoustu scén, které by se daly bez výjimky popsat touto první větou. Jenže ve chvíli, kdy je potřeba se převléci z pyžama, mi tahle věta rozhodně horkou chvilku neulehčí. Z počátku jsem syna nechávala ráno si hrát a pak v nestřeženém okamžiku začala s převlékáním. Končilo to vztekáním a často i pláčem. S narozením druhého syna se situace nelepšila, chvil s nálepkou "špatné období" přibývalo.
Těsně před narozením mladšího Olivera jsme se přestěhovali do domu. Starší Viktor dostal vlastní pokojíček a v něm velkou postel.Protože v našem domě nemáme hostinský pokoj a vše se snažíme naplno využívat a zároveň minimalizovat, vybrali jsme synovi postel Ikea BRIMNES, která je nejen rozkládací, ale má i dva šuplíky. Původně jsem s nimi počítala na hračky. Nakonec jsou ale využity úplně jinak.

Od teorie k praxi. Mým velkým koníčkem je zkoumání principů Montessori pedagogiky. Zde se pracuje s tzv. připraveným prostředím, které dítěti umožní, aby se samo obsloužilo. Oblečení měl syn ještě nedávno v komodě, kde byl schopný dosáhnout pouze do spodního šuplíku. Ale protože ho vždy oblékal někdo dospělý, neměl tedy potřebu do komody chodit.

Zkusíme to tedy jinak! Šuplíky v posteli jsou nízko, jsou přehledné a pro samoobsluhu ideální. Aby syn poznal, že se něco změnilo, nalepila jsem nad šuplíky obrázky, které napoví, kde co najde.Popisky jsem našla na internetu 
ZDE.
Oblečení jsem rozdělila do látkových krabiček (opět pomohla Ikea, krabice SKUBB) , které si syn sám složil a společně jsme je dali do šuplíků. Ano, trvalo to. Sama bych to určitě měla během minuty hotové, ale jde o tu radost, že to ON ZVLÁDL SÁM!

 Oblékání tedy nezahajuji otázkou "Jdeme se obléknout?", ale "Vybereš si sám, co si vezmeš na sebe?". Vybere! Funguje to. Tedy alespoň doma. Ano, nemá oblečení vyskládané v komínku, ale to mi opravdu nevadí :)A jak zvládáte špatné období vy? Právě se chystáme na připravené prostředí v předsíni. Brzy ukážu! Be happy mum!6 komentářů:

 1. zkuste mu obleceni jeste naskladat jako " listy v kartotece " namisto do kominku ktere v supliku nevidi a musi hrabat

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já jsem to měla v plánu, jenže syn nemá tolik oblečení, aby to šlo :)

   Vymazat
 2. To je super! Taky zápasíme při oblékání,sice to budu muset kvůli prostoru vymyslet jinak, ale moc děkuji za nápad a trknutí!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Já původně chtěla nechat udělat nějakou skříňku, do které by dosáhl sám, ale tohle je rozhodně levnější varianta :)

   Vymazat
 3. Super nápad! Jen, jestli to občas neskončí nějakou šílenou módní kreací? :-) Ale u těch dětí je to roztomilý - ta kreace myslím. teď máme taky vztekací období a přijde mi, že úplně u všeho. Dokonce teď i u koupání, které jinak dcera vždy zbožňovala.. Musí si tím holt projít všichni. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. O koupání bude příští článek. Taky bojujeme. Takže taky musela přijít trocha reorganizace. Čekám, jestli je to zatím nadšení nebo to zabralo :)

   Vymazat